II Królewska Triada Biegowa Leśników – Kraków 2023

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych objął patronatem cykl zawodów „II Królewska Triada Biegowa Leśników”.

Trzy biegi dla leśników odbędą się w ramach zawodów organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Na „II Królewską Triadę Biegową Leśników” składają się:

VIII Maraton Leśników w ramach 20. Cracovia Maraton” (23 kwietnia 2023 r.);

III Półmaraton Leśników w ramach 9. Cracovia Półmaraton Królewski” (8 października 2023 r.);

II Bieg Górski Leśników w ramach 16. Bieg Trzech Kopców” (24 września 2023 r.).

Bieganie w Krakowie jest bardzo różnorodne, maraton i półmaraton są w miarę płaskie i prowadzą szerokimi ulicami miasta, natomiast Bieg Trzech Kopców ma charakter typowo górski i w 1/4 prowadzi ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni.

19. Cracovia Maraton” w 2022 roku ukończyło 2.953 biegaczy których wspierało kilka tysięcy kibiców. Start i meta „Cracovia Maratonu” znajdują się na Rynku Głównym w Krakowie. W „VII Maratonie Leśników” wystartowało w zeszłym roku 17 leśników.

8. Cracovia Półmaraton Królewski” w 2022 roku ukończyło 5.806 biegaczy których wspierało kilka tysięcy kibiców. Start i meta „Cracovia Półmaratonu Królewskiego” znajdują się na Tauron Arenie w Krakowie. W „II Półmaratonie Leśników” wystartowało w zeszłym roku 26 leśników. Dzień przed biegiem głównym odbywają się biegi dla dzieci a w specjalnie przygotowanej strefie wystawiają się instytucje związane z ochroną przyrody.

15. Bieg Trzech Kopców” ukończyło w 2022 roku 2.704 biegaczy w tym 17 sklasyfikowanych w kategorii leśników. Jest to bieg w którym uczestnicy mają do pokonania około 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, gdzie trasa w przeważającej części tylko się wznosi.