Leśnicy biegają - Ireneusz Jałoza, leśniczy z Nadleśnictwa Ciechanów na Baikal Ice Marthon

Dla leśników terenowców kondycja i sprawność fizyczna jest nieodzowna. Wielu szuka więc dla siebie różnych aktywności, a że w lesie warunki do treningu idealne, to ci ambitniejsi osiągają znaczące sukcesy.
Z jednego brzegu Bajkału na drugi po lodowej tafli? Czemu nie, pomyślał Ireneusz Jałoza, leśniczy z Nadleśnictwa Ciechanów. Można przy okazji rywalizować z zawodnikami z całego świata i ukończyć dystans maratoński (42,2 km) na wysokim 16 miejscu i trzecim wśród startujących Polaków (Piotr Hercog i Łukasz Zdanowski zajęli dwa pierwsze miejsca!)
Już samo ukończenie tego ekstremalnego, uważanego za jeden z najtrudniejszych biegów na świecie jest niezwykłym osiągnięciem, a przebiegnięcie go w czasie w jakim ukończył go nasz kolega- 4 godzin, 59 minut i 30 sekund budzi ogromny szacunek.
Maratoński dystans Baikal Ice Marthon zgromadził na starcie blisko 200 zawodników z 24 krajów. Zmagania z silnym mrozem potęgowanym przez porywisty wiatr, lodem i śniegiem ukończyło 140 z nich.
Na co dzień Irek pasję biegową dzieli z pracą zawodową w Nadleśnictwie Ciechanów, gdzie pełni funkcję leśniczego.
Irek jest jednym z blisko setki leśników należących do Klubu Biegających Leśników.