IV Bieg Niepodległości w Żaganiu


W ramach dofinansowania przez CILP działań promocyjnych w 2015 roku w ramach kampanii "Lasy Państwowe - zapraszamy" Nadleśnictwo Żagań przeprowadziło imprezę biegową pn. "IV Bieg Niepodległości". Zorganizowane wydarzenie promocyjno-edukacyjne wpisane zostało również w obchody 70-lecia Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Z okazji Dnia Niepodległości odbyła się w środę 11 listopada w Żaganiu odbył się IV Bieg Niepodległości. W ramach "IV Biegu Niepodległości" zorganizowano dwa biegi dla dzieci na 200 i 400 metrów. Następnie na trasę ruszyli uczestnicy Biegu Hobby, na dystansie niespełna 4 km. Najważniejszym punktem imprezy był bardzo mocno obsadzony Bieg Główny na 10 km.

W całych zawodach udział wzięło 1117 osób i jest to rekordowa frekwencja jaka została osiągnięta w IV Biegu Niepodległości z czego aż 741 w Biegu Głównym na dystansie 10 km. Wśród biegaczy nie mogło zabraknąć również leśników. Wystartowało ich 6, w tym 4 to reprezentacja Klub Biegających Leśników.


Foto. 1. Bieg dzieci do lat 6 na dystansie 200m

Pomimo, że w trakcie odbywających się biegów dzieci padał deszcz w zawodach wystartowało łącznie 195 zawodniczek i zawodników.
 
Foto. 2. Bieg dzieci w wieku 7-11 lat na dystansie 400m

O godz. 11.00 wystartował Bieg Hobby na dystansie około 4 km. W Biegu Hobby wystartowała reprezentantka naszego klubu Alicja Cieślik. Łącznie w Biegu Hobby wystartowało łącznie 181 osób.

Na sam koniec rozegrany został Bieg Główny na dystansie 10 km. Pierwszy raz w historii organizacji Biegu Niepodległości w Żaganiu padł rekord frekwencji, sklasyfikowanych zostało 741 osób które ukończyły Bieg Główny. Jest to trzeci najlepszy wynik pojedynczego biegu w województwie lubuskim w 2015 roku! W biegu udział wzięli zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

W przed dzień biegu nieoczekiwanie do listy startujących uczestników biegu dołączyły siły NATO ćwiczące na poligonie pod Żaganiem a dokładnie 30 amerykańskich żołnierzy z 3. Batalionu 69. Pułku Pancernego, 1. Brygady Pancernej, 3. Dywizji Piechoty, którzy na co dzień stacjonują w Fort Stewart w stanie Georgia. Tak więc nasz IV Bieg Niepodległości otrzymał miano biegu międzynarodowego. Trasę 10 km pokonali w pełnym umundurowaniu, z plecakami ważącymi ponad 15 km.

Wśród mężczyzn wygrał Dawid Klaybor, zawodnik od niedawna będący żołnierzem 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Sześć sekund za nim przybiegł Szymon Belgrau, który już od jakiegoś czasu startuje w Żaganiu. W kategorii pań najszybsza była Dominika Napieraj.

W ramach IV Biegu Niepodległości na dystansie 10 km w kategorii kobiet i mężczyzn rozegrano kilka klasyfikacji specjalnych między innymi: Mieszkańcy Żagania, Powiatu Żagańskiego, Służby Mundurowe, Organizatorzy, Pracownicy Lasów Państwowych. W klasyfikacji Pracownicy Lasów Państwowych poszczególne miejsca zajęli:

Kategoria Kobiet:
1. Adrianna Matusiak - Nadleśnictwo Zielona Góra
 
Kategoria Mężczyzn:
1. Marek Wąsowicz - Nadleśnictwo Włoszakowice (Klub Biegających Leśników)
2. Michał Szczepaniak - Nadleśnictwo Lipinki
3. Marcin Cieślik - Nadleśnictwo Żagań (Klub Biegających Leśników)
4 Leszek Stasik - Nadleśnictwo Babimost
5. Jerzy Cieślik - Nadleśnictwo Podanin (Klub Biegających Leśników)
 Foto. 3. Reprezentacja biegających leśników w Biegu Głównym na 10 km.

W trakcie przygotowań organizacyjnych do IV Biegu Niepodległości w Żaganiu okazało się że Bieg Niepodległości odbędzie się równolegle w Afgańskim Bagram gdzie stacjonują aktualnie żołnierze, regularnie biegający żaganianie reprezentujący Polski Kontyngent Wojskowy Afganistan II RSM. Afgańska edycja naszego biegu  miała się odbyć 11 listopada, ale ze względu na porządek dnia w bazie  oraz zadania wynikające ze służby, żołnierze Polskiego oraz Amerykańskiego Kontyngentu Wojskowego NATO RSM wystartowali 7 listopada o godz. 5.30, czyli 2.00 czasu polskiego. W biegu udział wzięło 35 osób. Wszyscy otrzymali koszulki oraz medale.

 
 Foto. 4. IV Bieg Niepodległości Żagań - zagraniczna edycja w Bagram

www.youtube.com/watch?v=5ARM_AcbNgA