III Maraton Leśników - leśnicy po raz kolejny pobiegli w Krakowie

15 maja, już po raz trzeci podczas 15. PZU Cracovia Maraton rozegrano Maraton Leśników.

Jako pierwszy na mecie zameldował się Jarosław Kemuś z Nadleśnictwa Lutówko, który jest także zwycięzcą pierwszej edycji sprzed dwóch lat. Tym razem najlepszy leśnik uzyskał czas 2 godziny i 48 minut, co pozwoliło mu zająć w klasyfikacji generalnej bardzo wysokie, bo aż  32 miejsce.
Fot.: Paweł Kosin
Jarosław Kemuś na mecie podkreślił, że krakowski maraton był jego imprezą docelową, w której po rocznej nieobecności, znów chciał powalczyć o tytuł najszybszego maratończyka wśród leśnej braci. Dzięki dobrej taktyce, leśniczy-szkółkarz z Lutówka nie tylko odzyskał tytuł, ale również poprawił swój życiowy rekord o kilkadziesiąt sekund.

Jego rezultat, 2 godziny i 48 minut, to także najlepszy wyniki w trzyletniej historii zmagań leśników na królewskim dystansie.

Na drugim miejscu stanął Artur Majewski, reprezentujący Nadleśnictwo Mirosławiec, który jest jedynym medalistą wszystkich trzech edycji Maratonu Leśników. Skład podium uzupełnił Jerzy Wierus z Nadleśnictwa Kłobuck. Wśród pań triumfowała Monika Jończak, a drugie miejsce zajęła Marta Madera z Nadleśnictwa Chojna.
Fot.: Paweł Kosin
Zwycięzcy obu leśnych kategorii zostali udekorowani pucharami na scenie głównej maratonu. Medalistów dekorował Szczepan Rusiński, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Krzeszowice oraz Piotr Król, prezes Klubu Biegających Leśników.
Fot.: Paweł Kosin
- Z roku na rok przybywa biegających leśników, którzy odgrywają coraz większą rolę w klasyfikacjach wielu biegów w kraju. Wielu z nich biega w koszulkach klubu lub w barwach macierzystych nadleśnictw, z dumą akcentując przynależność do naszej grupy zawodowej – powiedział Piotr Król.
- Wielu leśników – dodał Piotr Król - już za tydzień pobiegnie w kultowym ultramaratonie górskim, czyli Biegu Rzeźnika. Spodziewamy się, że powalczą o wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej. Już na początku czerwca najlepsi specjaliści od ścigania się na asfalcie będą rywalizować w kolejnej edycji Mistrzostw Polski Leśników w półmaratonie w kaszubskim Bytowie.
Fot.: Piotr Król
Warto podkreślić, że leśnicy musieli rywalizować nie tylko z zawodnikami z krajowej czołówki, ale również z wieloma utytułowanymi biegaczami m.in. z Kenii, Ukrainy czy Wielkiej Brytanii.
Tegoroczny Maraton Leśników rozegrano dzięki wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz zaangażowaniu leśników z Klubu Biegających Leśników.
Fot.: Piotr Król

Tekst
Paweł Kosin
Nadleśnictwo Daleszyce